Jubilats per Mallorca

Jubilats per Mallorca és una associació que pretén ofrir als jubilats i assimilables, propostes i àmbits de feina voluntària en defensa de la llengua, de la cultura, del territori i també en favor del reconeixement ple de la nostra dignitat i dels nostres drets socials, culturals, econòmics i de tota casta. Per posar-se en contacte amb nosaltres cal enviar un e-mail a jubilatsxmca@gmail.com

MANIFEST ANTICOLONIALISTA

jubilats | 08 Juliol, 2013 21:19

PROPOSTA DE RESOLUCIÓ APROVADA PER L’ASSEMBLEA DEL IV CONGRÉS DE JUBILATS PER MALLORCA MANIFEST ANTICOLONIALISTA A. Constatam que la crisi, programada a l’àmbit mundial des del poder financer internacional, ha anat fent via arreu del Planeta, afavorint la retallada dels drets dels treballadors, dels drets dels jubilats, dels de les persones dependents..., provocant la fallida dels petits empresaris, la concentració de la banca, el segrest de les caixes d’estalvi, els processos d’apropiació privada de tot allò que era públic, anorreant la democràcia i fent dels governs un instrument per robar els béns del poble i donar-los als poderosos del Món. B. Verificam que el Govern espanyol, seguint la mateixa dinàmica de concentració de poder i de destrucció de la diversitat (que dificulta l’esmentada concentració en poques mans de la capacitat de decisió sobre la vida de tothom), ha continuat l’atac contra l’existència de pobles diferenciats dins l’Estat, atac que aquí ha estat especialment violent per la col·laboració entusiasta del Govern de les Illes Balears i dels diputats del Partit Popular que li donen suport. C. Comprovam que els qui manen, amb rentats de cervell ignominiosos, i fent servir tota l’artilleria de propaganda dels grans mitjans de comunicació, escampen i volen fer creure l’absurditat que els mallorquins som espanyols si deixam de ser mallorquins, o si procuram que no es noti gaire que ho som. Al mateix temps, amaguen que patim un robatori increïble per part de l’Estat, que suposa entre un 13 i un 14 per cent del PIB, que ja ha tengut com a conseqüència que passàssim de ser el núm. 1 a ser el núm. 5 en riquesa per càpita, abans de la redistribució dels impostos, i el núm. 14 o 15, després de l’esmentada redistribució. D. Sabem que continuam essent els qui més pagam per persona i estam molt per davall de la mitjana de l’estat a l’hora de rebre serveis, de manera que allò de la solidaritat que al·leguen es redueix a la categoria de farsa (comparant dades de Papeles de Economia Española, de la FUNCAS, i altres fonts consultades, es desprèn que dels 3.500 milions d’euros de dèficit fiscal de l’any 2002, es podia discutir si la contribució en funció de la “solidaritat” podria haver estat de 900 milions, o sigui que els primers 900 milions eren discutibles però els altres 2.600 milions eren, indiscutiblement, un robatori). E. Evidenciam com els diferents governs de l’Estat han tudat a balquena els doblers de tots per fer infraestructures, no en funció de la seva rendibilitat, ans en funció de reforçar la capitalitat de Madrid; no en funció d’allò que convenia a l’economia de la gent, ans en funció de l’ultranacionalisme espanyolista, que ha afectat les institucions de l’Estat, tant amb governs de la dreta com de l’esquerra, però que d’ençà de l’arribada al poder dels darrers governs del Partit Popular, tant al Govern balear com al Govern espanyol es mostren més descarats i més agressius que mai. F. Palesam que l’intent de fer desaparèixer els senyals d’identitat del nostre poble és de cada vegada més intens, el robatori que patim de cada vegada més descarat, la manipulació de la informació i del pensament de la gent de cada vegada més goebbeliana, i tot plegat més emmarcat en la dinàmica diabòlica que està dominant el funcionament de la política i de l’economia en l’àmbit mundial. Per tot això, ens hem refermat en el convenciment que, per més impossible que pugui semblar d’entrada, l’únic camí que ens pot permetre combatre el monstre s’ha de fer des de la diversitat, des de l’autonomia personal, des de la independència. Estam convençuts que la unitat només és enemiga de la concentració de poder quan es construeix des de la diversitat; que només les persones lliures poden aixecar un país i que només els pobles lliures poden bastir estructures internacionals que siguin democràtiques. Per tot el que hem manifestat anteriorment, DECLARAM 1. Que no ens interessa cap estructura estatal que no sigui bastida des del dret a decidir de cada un dels pobles o països que conformen aquell estat, ni cap estructura internacional que no sigui bastida des de la independència de cada una de les nacions i/o pobles que la integren. 2. Que, tot i que entre nosaltres n’hi ha que hi votaren a favor, les interpretacions que ha anat fent el Tribunal Constitucional de la Constitució Espanyola demostren que els qui tenien raó són els qui hi votaren en contra, i que aqueixes interpretacions evidencien que és una constitució colonialista que no permet la lliure convivència en igualtat de dignitat de les diverses nacions de l’Estat. 3. Que per continuar essent qui som i poder així ajudar a conformar un Món més just i solidari necessitam desfer-nos del doble colonialisme que patim, del colonialisme general que el poder financer internacional malaveja a exercir damunt tots els pobles de la Terra, i del colonialisme particular que l’Estat espanyol exerceix contra el nostre poble. En aqueixa lluita estam i en aqueixa lluita som, amb les armes de l’acció no-violenta, en peu de guerra. JUBILATS PER MALLORCA - IV CONGRÉS

MANIFEST ANTICOLONIALISTA

jubilats | 08 Juliol, 2013 21:19

PROPOSTA DE RESOLUCIÓ APROVADA PER L’ASSEMBLEA DEL IV CONGRÉS DE JUBILATS PER MALLORCA MANIFEST ANTICOLONIALISTA A. Constatam que la crisi, programada a l’àmbit mundial des del poder financer internacional, ha anat fent via arreu del Planeta, afavorint la retallada dels drets dels treballadors, dels drets dels jubilats, dels de les persones dependents..., provocant la fallida dels petits empresaris, la concentració de la banca, el segrest de les caixes d’estalvi, els processos d’apropiació privada de tot allò que era públic, anorreant la democràcia i fent dels governs un instrument per robar els béns del poble i donar-los als poderosos del Món. B. Verificam que el Govern espanyol, seguint la mateixa dinàmica de concentració de poder i de destrucció de la diversitat (que dificulta l’esmentada concentració en poques mans de la capacitat de decisió sobre la vida de tothom), ha continuat l’atac contra l’existència de pobles diferenciats dins l’Estat, atac que aquí ha estat especialment violent per la col·laboració entusiasta del Govern de les Illes Balears i dels diputats del Partit Popular que li donen suport. C. Comprovam que els qui manen, amb rentats de cervell ignominiosos, i fent servir tota l’artilleria de propaganda dels grans mitjans de comunicació, escampen i volen fer creure l’absurditat que els mallorquins som espanyols si deixam de ser mallorquins, o si procuram que no es noti gaire que ho som. Al mateix temps, amaguen que patim un robatori increïble per part de l’Estat, que suposa entre un 13 i un 14 per cent del PIB, que ja ha tengut com a conseqüència que passàssim de ser el núm. 1 a ser el núm. 5 en riquesa per càpita, abans de la redistribució dels impostos, i el núm. 14 o 15, després de l’esmentada redistribució. D. Sabem que continuam essent els qui més pagam per persona i estam molt per davall de la mitjana de l’estat a l’hora de rebre serveis, de manera que allò de la solidaritat que al·leguen es redueix a la categoria de farsa (comparant dades de Papeles de Economia Española, de la FUNCAS, i altres fonts consultades, es desprèn que dels 3.500 milions d’euros de dèficit fiscal de l’any 2002, es podia discutir si la contribució en funció de la “solidaritat” podria haver estat de 900 milions, o sigui que els primers 900 milions eren discutibles però els altres 2.600 milions eren, indiscutiblement, un robatori). E. Evidenciam com els diferents governs de l’Estat han tudat a balquena els doblers de tots per fer infraestructures, no en funció de la seva rendibilitat, ans en funció de reforçar la capitalitat de Madrid; no en funció d’allò que convenia a l’economia de la gent, ans en funció de l’ultranacionalisme espanyolista, que ha afectat les institucions de l’Estat, tant amb governs de la dreta com de l’esquerra, però que d’ençà de l’arribada al poder dels darrers governs del Partit Popular, tant al Govern balear com al Govern espanyol es mostren més descarats i més agressius que mai. F. Palesam que l’intent de fer desaparèixer els senyals d’identitat del nostre poble és de cada vegada més intens, el robatori que patim de cada vegada més descarat, la manipulació de la informació i del pensament de la gent de cada vegada més goebbeliana, i tot plegat més emmarcat en la dinàmica diabòlica que està dominant el funcionament de la política i de l’economia en l’àmbit mundial. Per tot això, ens hem refermat en el convenciment que, per més impossible que pugui semblar d’entrada, l’únic camí que ens pot permetre combatre el monstre s’ha de fer des de la diversitat, des de l’autonomia personal, des de la independència. Estam convençuts que la unitat només és enemiga de la concentració de poder quan es construeix des de la diversitat; que només les persones lliures poden aixecar un país i que només els pobles lliures poden bastir estructures internacionals que siguin democràtiques. Per tot el que hem manifestat anteriorment, DECLARAM 1. Que no ens interessa cap estructura estatal que no sigui bastida des del dret a decidir de cada un dels pobles o països que conformen aquell estat, ni cap estructura internacional que no sigui bastida des de la independència de cada una de les nacions i/o pobles que la integren. 2. Que, tot i que entre nosaltres n’hi ha que hi votaren a favor, les interpretacions que ha anat fent el Tribunal Constitucional de la Constitució Espanyola demostren que els qui tenien raó són els qui hi votaren en contra, i que aqueixes interpretacions evidencien que és una constitució colonialista que no permet la lliure convivència en igualtat de dignitat de les diverses nacions de l’Estat. 3. Que per continuar essent qui som i poder així ajudar a conformar un Món més just i solidari necessitam desfer-nos del doble colonialisme que patim, del colonialisme general que el poder financer internacional malaveja a exercir damunt tots els pobles de la Terra, i del colonialisme particular que l’Estat espanyol exerceix contra el nostre poble. En aqueixa lluita estam i en aqueixa lluita som, amb les armes de l’acció no-violenta, en peu de guerra. JUBILATS PER MALLORCA - IV CONGRÉS
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by LifeType - Design by BalearWeb