Jubilats per Mallorca

Jubilats per Mallorca és una associació que pretén ofrir als jubilats i assimilables, propostes i àmbits de feina voluntària en defensa de la llengua, de la cultura, del territori i també en favor del reconeixement ple de la nostra dignitat i dels nostres drets socials, culturals, econòmics i de tota casta. Per posar-se en contacte amb nosaltres cal enviar un e-mail a jubilatsxmca@gmail.com

10 de novembre - Quarta caminada de camins contra mentides

jubilats | 25 Octubre, 2012 14:12

El dissabte dia 10 de novembre, de les 9 hh 45 mm fins les 12 hh 45 mm, feim comptes fer la quarta i darrera caminada dels Camins Contra Mentides. Aquesta caminada serà molt diferent de les altres perquè volem que hi participin un mínim de 80 persones i que duri només tres hores, temps en que es recorrerien els barris de Palma compresos entre la Via de Cintura , l'autopista de ponent i la mar. La idea es partir a les 9 hh i 45 mm de dotze punts diferents i que la gent que va repartint informació i fulletons vagi agrupant-se progressivament fins a concórrer tots plegats a la plaça de Cort, a les 12 hh i 45 mm. Serà necessària gent qui camini i gent que, malgrat no pugui caminar repartint pugui fer altres tasques d'acompanyament o d'espera a determinats punts on els"repartidors" hauran de reacarregar material. No han de ser necessàriament socis de la nostra associació ni necessàriament jubilats, pot col·laborar-hi qualsevol persona de qualsevol edat, és per això que podeu informar-ne les vostres amistats per si s'interessen a ajudar-nos-hi. Tot i que manquen desset dies encara, aniria bé començar a tenir la llista de voluntaris com més aviat millor, per poder organitzar millor l'activitat, és per això que ens comuniqueu com més aviat millor la vostra disponibilitat a caminar i/o a ajudar sense fer la caminada de repartiment. Podeu fer-ho enviant un correu a aquest e-mail jubilatsxmca@gmail.com o bé telefonant al 689727757. Vos pregam que, tant si hi podeu participar com si no vos lleu el fer-ho, faceu rebotar aquesta sol·licitud d'ajuda als vostres contactes a qui penseu que pot interessar. Salut i gràcies PS També haurem de mester xeremiers voluntaris.

CAMINS CONTRA MENTIDES. TERCERA CAMINADA

jubilats | 10 Octubre, 2012 17:32

CAMINS CONTRA MENTIDES. TERCERA CAMINADA Després de les dues primeres caminades de l’acció CAMINS CONTRA MENTIDES que des de l’associació Jubilats per Mallorca emprenguérem contra l’aprovació de la nova llei de funció pública i contra totes les mentides que es diuen des dels poders financers, polítics i mediàtics que malevegen a concentrar centralitzadament tot el poder del planeta, hem decidit emprendre ara la tercera caminada. Aquesta vegada seran dues columnes que sortiran el mateix dia, dia 15 d’octubre, des del monestir de La Real, a Palma, on va acabar la segona caminada. Una columna sortirà amb destinació final a Inca, on arribarà dissabte dia 20 i l'altra amb destinació final a Sóller on feim comtes que arribi el diumenge dia 21 d'octubre. En aquesta caminada les organitzacions que han mostrat el seu suport a la nostra acció estan involucrant-s’hi més directament, i tendrem, probablement, a la columna de La Real a Inca un destacat membre de l’OCB fent tota la ruta de sis dies i, a la de La Real a Sóller, la participació de destacats membres de les altres organitzacions i, possiblement, l’estada a la seu d’una d’elles. L’itinerari de la primera columna serà La Real, Son Sardina, Son Castelló, S’Indioteria, , Son Cladera, es Vivero, es Pont d’Inca, es Pla de Na Tesa, Son Ferriol, S’Hostalot, Sa Cabaneta, Pòrtol, Santa Maria, Palmanyola, Bunyola, Orient, Alaró, Consell, Binissalem, Lloseta, Mancor, Inca. L’itinerari de la segona columna serà La Real, Establiments, Esporles, Puigpunyent, Galilea, es Capdellà, Calvià, Palma Nova, Magaluf, Son Ferrer, El Toro, Santa Ponça, Peguera, es Camp de Mar, es Port d’Andratx, S’Arracó, Andratx, sa Coma Freda, Estellencs, Banyalbufar, Valldemossa Deià, Sóller. Es pot demanar més informació a jubilatsxmca@gmail.com i també visitar el facebook Jubilats per Mallorca, el facebook Vaga de fam per la llengua i l’esdeveniment CAMINS CONTRA MENTIDES. TERCERA CAMINADA

L'Ajuntament de Palma contra Jubilats per Mallorca

jubilats | 08 Octubre, 2012 15:42

El departament de medi ambient de l'Ajuntament de Palma ha comunicat al GOB l'inici dels tràmits per a l'opertura d'un expedient per haver repartit fulls informatius a alguns cotxes. Essent que aquest repartiment fou realitzat per Jubilats per Mallorca, dins la segona caminada de l'acció CAMINS CONTRA MENTIDES, acció que la nostra associació va iniciar el passat 1 d'agost i que feim comptes de concloure el proper dia 10 de novembre, ens en responsabilitzam completament. En aquestes caminades repartim diversos fulls informatius, uns de nostres i altres d'altres associacions, entre elles un full del GOB i, per tant, tota la responsabilitat del repartiment és nostra, i confiam que així ho entenguin a l'ajuntament a l'hora d'instruir l'expedient. Dit això i aclarit que allò que han comunicat al GOB és a nosaltres a qui ho han de dirigir, volem expressar la nosgtra indignació pel fet de que es vulgui amagar un atac contra la llibertat d'expressió i d'informació baix de l'excusa d'una defensa del medi ambient. Que una gent que permet que a la incinerdadora de Son Reus (terme de Palma) s'hi generin dioxines tetraclorades cancerígenes, i que no sabem que s'hagi oposat a la importació de fems d'arreu d'Europa per esser-hi cremat (perquè els qui tenen la "bondat" de regalar-lo i de dur-lo fins aquí a compte seu i encara afegir-hi doblers no volen les dioxines per devers ca seua), que els qui permeten això, dèiem, entenguin que la defensa del medi ambient passa per perseguir la difusió d'informació que difícilment es pot difondre pels grans canals mediàtics, assusta. Que els inspectors de medi ambient de l'ajuntament de Palma no tenguin millor feina a fer que perseguir la difusió d'informació i/o d'opinió, espanta, que la brutor campi arreu, els abocaments incotrolats també, i els excrements d'animals domèstics, i medi ambient de l'ajuntament es dediqui més a perseguir la llibertat d'expressió que no les propagandes d'activitats de dubtosa legalitat aborrona. Si hem de pagar, pagarem, no tenim cap cèntim però obrirem una subscripció popular i, si no basta, ens gratarem la pròpia butxaca, allò que no farem serà deixar-nos reduir al silenci, deixar-nos tapar la boca. Continuarem informant. Ara més que mai CAMINS CONTRA MENTIDES Jubilats per Mallorca, a Palma dia 8 d'octubre de 2012

Primer comunicat de CAMINS CONTRA MENTIDES (el férem abans de la primera caminada, bans del 1 d'Agost)

jubilats | 06 Octubre, 2012 12:01

JUBILATS PER MALLORCA CAMINS CONTRA MENTIDES COMUNICAT (per a més informació jubilatsxmca@gmail.com ) Després de l’aprovació de la nova llei de Funció Pública (que suposa un nou atac contra la llengua pròpia dels mallorquins i contra la diversitat lingüística i cultural de la humanitat), de la nova llei turìstica (que suposa un nou atac contra el territori dels mallorquins i contra el patrimoni natural mundial), després de l’anunci que ha fet el govern Balear de privatitzacions en els camps de la sanitat i dels mitjans públics de comunicació (que suposen nous atacs contra el patrimoni dels mallorquins i contra la salut i el dret a la informació del poble), després dels atemptats contra els drets socials ja comesos (que suposen una expropiació de bens col·lectius) i dels anuncis del govern de l’estat espanyol de cometre nous atemptats contra l’economia de les classes populars (mentre fa amnisties fiscals que beneficien defraudadors, lladres, corruptes, traficants de drogues, etc.) Jubilats per Mallorca, entenent que tot és ú, i que aquesta crisi que han provocat ara forma part de l’intent d’eliminació de tota casta de diversitat que impliqui un entrebanc a l’intent d’una èlit financera que intenta controlar centralitzadament tota la riquesa del planeta, Jubilats per Mallorca, des de la no- violència activa, ens hem declarat en peu de guerra. Per això feim comptes fer una sèrie d’accions per aconseguir aturar aquest peu que, des de molts diversos punts, intenta esclafar-nos. La primera serà un intent de fer arribar a la gent la informació que li amaguen, i a desfer les mentides que li conten. CAMINS CONTRA MENTIDES consistirà en una sèrie de quatre marxes a peu (la primera començarà dia 1 d’agost, durarà 14 dies i recorrerà 234 quilometres), anant de poble en poble (i de barri en barri, en fer Ciutat), repartitnt fulls informatius, conversant amb la gent i fent actes públics allà on sigui possible fer-los. En aquesta acció ja ens han confirmat el seu suport Drets Humans de Mallorca, la Fundació S’Olivar, l’STEi-intersindical, El GOB, l’Aplec Scout (Antics Escoltes), el MEIGM (moviment escolta), la Fundació Emili Darder, l’OCB, ATTAC i d’altres organitzacions.
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by LifeType - Design by BalearWeb